Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Transindex
Anul şi data apariţiei: 18.03.2010
Tematica: legea învăţământului – predarea limbii române ca a doua limbă
Categoria articolului: ştiri
Autorul articolului: Kertész Melinda
Titlul articolului: ELŐRELÉPÉS
Acces online: https://itthon.transindex.ro/?cikk=11142


Új oktatási törvény: magyarul tanulhatjuk a román történelmet

Ma bocsátják közvitára az új oktatási törvénytervezetet, melybe az RMDSZ kéréseit is belefoglalták.

Ma délután egy sajtótájékoztató keretében bocsátja közvitára Daniel Funeriu miniszter az új oktatásügyi törvénytervezetet, amelyet a kormány tegnapi ülésén pozitívan véleményezett. A tervezet megvitatására két hét áll a civilek, tanárok, szülők rendelkezésére.

„A román nyelven és irodalmon kívül minden tantárgyat anyanyelvükön, a románt pedig sajátos tankönyvből és tananyag alapján tanulhatják a kisebbségi oktatásban részesülő diákok” – mondta el a Transindex kérdésére Király András, az Oktatási, Kutatási, Ifjúsági és Sportminisztérium államtitkára, aki örvendetesnek találja, hogy sikerült olyan cikkelyeket és előírásokat bevezetni a tanügyi törvénytervezetbe, amelyek az anyanyelvi oktatást fogják elősegíteni.

Elmondta, az általános iskolában ugyan eddig is speciális tankönyvek alapján oktathatták a román nyelvet és irodalmat a pedagógusok, ám a vizsgák egységesek voltak mind a kisebbségi, mind a többségi diákok számára, és a középiskolára már nem terjedt ki a rendelkezés. „Az új oktatási törvény szerint a speciális tankönyvek és tanterv alapján tanulók számára külön vizsgamódszert alkalmaznak majd, illetve a líceumban is speciális tankönyveket alkalmaznak” - mutatott rá az államtitkár. Az új oktatási törvénytervezetbe foglalt másik fontos változásként a középiskola végéig a földrajznak és a történelemnek anyanyelven történő oktatását emelte ki. Elmondta, a két tantárgy esetében a vizsgáztatások is anyanyelven zajlanak majd, de erre majd a jogszabály alkalmazási szabályzata fog részletesen kitérni.

Jelentős előrelépésről beszélt az anyanyelvi oktatás finanszírozása kapcsán is. Ugyanis az oktatás új, fejkvóta alapján történő finanszírozási módszere bevezetésének híre aggodalmakat keltett a kisebbségek körében, hiszen ez kisebbségi oktatási intézmények eltűnéséhez vezethetett volna. Király András sikerként könyvelte el, hogy sikerült az új tervezetbe foglalni azt az előírást, mely szerint kiemelt szorzót fog alkalmazni a kormány azoknak a tanintézményeknek, tagozatoknak, osztályoknak az esetében, ahol valamely kisebbség nyelvén folyik az oktatás.

A rendszer legfontosabb változásairól is beszámolt: a kötelező oktatás 10 évre fog kiterjedni, amely magába foglalja az úgynevezett nulladik, első osztály előtti felkészítő évet, az elemi négy évét és a gimnázium 5 évét.


3 éves lesz a középszintű oktatás. Kérdésünkre Király elmondta, komolyan meg kell fontolni, hogy megfelelő vagy sem a középiskolai oktatás esetében a 3 éves időszak. A közvita, a szenátus- és a képviselőházbeli vita következtében változhat még az ezzel kapcsolatos elképzelés. A tananyag 25%-kal való csökkentése kapcsán az államtitkár elmondta, nem tudni, hogy milyen változások mennek végbe, erről a törvény alkalmazási módszertana rendelkezik majd.

A vizsgák is gyökeres változásokon esnek át: az érettségi két, anyanyelvi oktatás esetében három írott vizsgából fog állni. A diákoknak a román és egy idegen nyelv területén szerzett kompetenciáit egy összevont írásbeli vizsga keretében mérik fel, ugyanígy járnak el a reál vagy a társadalomtudományokhoz tartozó tantárgyak esetében.

A kisebbségi oktatásban részesülő diákoknak egy harmadik, anyanyelvi kompetenciáikat felmérő írásbeli vizsgát is le kell tenniük. Változatlan marad viszont az idén alkalmazott szóbeli vizsga, amely a második félévben kezdődik el.

A középiskolába történő felvételi változni fog: 9. osztály végén a diákokat különböző alaptantárgyakból egyetlen vizsga keretében tesztelik, a kapott minősítést az általános iskolában elért többi eredménnyel, valamint a tanárok által írt ajánlólevelekkel együtt egy úgynevezett portfólióba gyűjtik össze. A középiskola eldöntheti, hogy vizsgáztat, avagy a portfólió alapján veszi fel a diákokat. A líceumot megelőzően nemcsak a 9. osztály végén, hanem a 2., 4., 6. osztályban is felmérik a diákok tudását.

Az új oktatási törvénytervezet révén megpróbálják csökkenteni az iskolaelhagyási arányt, amely jelenleg 20%-ra tehető. A szülők egy, a tanintézménnyel kötött szerződésben vállalják gyerekük iskoláztatását. Hiányzás esetén a szülő felelősségre vonható, sőt 500 és 5000 lej közötti bírság róható ki a felelőtlen szülőre.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.